..:: BİLGİ VADİSİ ::.. BİLGİ VADİSİ RSS   TWİTTER   BİLGİ VADİSİ FORUM FACE GRUBU  

Anasayfa Kimler Çevrimiçi Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   ..:: BİLGİ VADİSİ ::.. > BİLGİSAYAR & İNTERNET BÖLÜMÜ > İŞLETİM SİSTEMLERİ > Linux & Pardus ( tübitak )
Google

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Adım Adım Mandriva RC2 Kurulumu
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
1122

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Eski 02.08.11, 05:00   #1
mucit
KIDEMLİ ÜYE

mucit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri

Üye Numarası: 4281
Nereden: Kocaeli
Konular: 522
Rep Bilgisi
Rep Gücü : 15
Rep Puanı : 63
Rep Seviyesi : mucit will become famous soon enough
Aktivite
Level: 21 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 518
Güç: 186 / 21369
Tecrübe: 75%

İletişim
yeni2 Adım Adım Mandriva RC2 Kurulumu

Adım Adım Mandriva RC2 Kurulumu
Geçtiğimiz günlerde haberini duyurduğumuz Mandriva 2011 RC2'yi denemek isteyen okurlarımız için sistemlerine nasıl kurabileceklerini adım adım anlattık.Linux dünyasının en popüler dağıtımlarından Mandriva 2011'in çıkmasına sayılı günler kala, geliştiriciler Mandriva 2011 RC2'yi geçtiğimiz günlerde Linux severlerle paylaştı.
Eğer yeni sürüm hakkında daha fazla bilgi almak istiyor, nasıl bir dağıtımla karşılaşacağınızı merak ediyorsanız siz de Mandriva 2011 RC2'yi sisteminize kurabilirsiniz.
İsterseniz kurulum aşamasına geçmeden önce ufak bir hatırlatma yapalım. Linux'a yeni başlayacak kullanıcılar öncelikle tamamen ücretsiz olan VirtualBox isimli sanal bilgisayar uygulamasını indirsinler. Kurulumu da bu sanal makineye yapsınlar.
İlk Ekran
Mandriva 2011 RC2 DVD'sini çalıştırdığınızda karşınıza bu ekran çıkacak. Install system seçeneği ile kurulum işlemine başlayabilirsiniz.

Biraz Bekleyelim
Mandriva, gerekli kurulum ayarlarını yapmak için sizi biraz bekletecek

Dil Seçimi
Bu ekrandayken dil seçiminizi yapın. Turkish seçeneğini işaretledikten sonra Next butonuna tıklayın.

Lisans Sözleşmesi
Bu ekrandayken lisans sözleşmesini kabul edip, sonraki ekrana geçin. Kabul etmeden önce sözleşmeyi okumanızda fayda var.

Klavye Seçimi
Az önce dil seçimimizi yapmıştık. Şimdi sıra geldi klavye seçimine. Klavye seçimini de yaptıktan sonra yine İleri butonuna tıklayarak sonraki adıma geçin.

Sihirbaz Mandrake!
Birazdan kurulum sihirbazı çalışmaya başlayacak. İleri butonuna tıklayarak kurulum sihirbazının çalışmasını sağlayın.

Disk Bölümlendirme
Bu ekran, disk bölümlendirmenizi sağlamaktadır. Mandriva'nın sunduğu basit grafik arayüz sayesinde Mandriva 2011 RC2 için ayıracağınız disk bölümünü oluşturabilirsiniz. Eğer sisteminizde başka bir işletim sistemi kuruluysa bu işlemi yapmadan önce yedeklerinizi alın ve çok dikkatli olun. Biz VirtualBox üzerine kurduğumuz için doğrudan Boş alan kullanılsın seçeneğini işaretledik.

Kurulum Başlıyor
Kurulum işlemi başlamış bulunuyor. Sahip olduğunuz konfigürasyona göre bu işlemin tamamlanma süresi değişim gösterebilir.

GRUB Ayarları
Ön yükleyici uygulaması olan GRUB ile ilgili ayarların yapıldığı bu ekranda, ön tanımlı ayarların kullanılması için doğrudan İleri tuşuna basabilirsiniz. Eğer sisteminizde başka bir işletim sistemi daha varsa, GRUB ön yükleyici sayesinde hangi işletim sistemini çalıştırmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Ön Tanımlı Seçenek
GRUB ekranında karşınıza çıkacak seçenekleri burada belirleyebilirsiniz. En üstteki seçenek, ön tanımlı olarak açılacak işletim sistemini ifade etmektedir.

Kurulum Tamamlandı
Kurulum işlemi tamamlandı ve kurulum DVD'sini sürücüsünden çıkarttık. Artık Mandriva Linux 2011 ile sistemimizi başlatabiliriz.

Zaman Dilimi
Bir defalığa mahsus olmak üzere bu kez de zaman dilimini seçmemiz gerekiyor.

Tarih ve Saat Ayarları
Tarih ve saat ayarlarını da yaptıktan sonra İleri butonuna basarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Ülke Seçimi
Para birimi, yerel ayarlar gibi seçenekler için ülke seçimi yapmak gerekiyor.

Root ve Kullanıcı Seçimi
Süper kullanıcı ya da yönetici olarak da bilinen Root için bir parola seçmeniz gerekiyor. Hemen aşağıya indiğinizde ise kullanıcı oluşturmanız gerek. Parolanızı mümkün olduğunca basit seçmemeye dikkat edin.

Giriş Ekranı
Tüm ayarları tamamladıktan sonra artık Mandriva masaüstüne girebiliriz. Kullanıcı adı ve şifrenizi girip Enter tuşuna basın.

KDE Masaüstü Ortamı
İşte KDE Masaüstü Ortamı. Mandriva 2011 için biraz kişiselleştirilmiş olsa da mevcut KDE kullanıcıları yeni arayüze kısa sürede alışacaklardır.

Başarılı Tema
Mandriva 2011 RC2'de gördüğümüz kadarıyla yeni Mandriva'nın teması da oldukça başarılı. Dolphin pencere yöneticisindeki pencere ve simgeler oldukça şık.

Başlat Menüsü
Mandriva menüsü de oldukça kullanışlı. Çalıştırmak istediğiniz uygulamayı metin kutusuna yazıp aratmanız yeterli. Sonuçlar hemen karşınıza çıkacaktır.
ww.uydulife.tv

♥♥(¯`´•.¸(¯`´•.¸ ________ღ♥♥ღ_________ ¸.•´´¯)¸.•´´¯)♥♥
♥♥---==-♥♥°° ÑE MUTLU TÜRKÜM DİYENE°°♥♥-==---♥♥
♥♥(_¸.•´´(_¸.•´´ ¯¯¯¯¯¯¯¯ღ♥♥ღ¯¯¯¯¯¯¯¯¯ `´•.¸_)`´•.¸_)♥♥
mucit isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)