..:: BİLGİ VADİSİ ::.. BİLGİ VADİSİ RSS   TWİTTER   BİLGİ VADİSİ FORUM FACE GRUBU  

Anasayfa Kimler Çevrimiçi Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   ..:: BİLGİ VADİSİ ::.. > GENEL KONULAR > İL İL TÜRKİYEMİZ > İç Anadolu Bölgesi
Google

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Konya’nın Da Teknokent’i Var
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
468

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Eski 19.12.10, 02:42   #1
sansar

sansar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri

Üye Numarası: 2752
Yaşım: 55
Konular: 2849
Rep Bilgisi
Rep Gücü : 25
Rep Puanı : 764
Rep Seviyesi : sansar is a splendid one to beholdsansar is a splendid one to beholdsansar is a splendid one to beholdsansar is a splendid one to beholdsansar is a splendid one to beholdsansar is a splendid one to beholdsansar is a splendid one to behold
Aktivite
Level: 47 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 116 / 1166
Güç: 1326 / 49311
Tecrübe: 65%

İletişim
Standart Konya’nın Da Teknokent’i Var

Konya’nın Da Teknokent’i Var

8 Ağustos 2003 tarih ve 2003/5962 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren bazı alanların "Teknoloji Geliştirme Bölgesi" olarak tespit edilmesi kararına istinaden; Selçuk Üniversitesi Vakfı, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve Konya Ticaret Borsası, Konya 2. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün ortaklığında Konya Teknokent Teknoloji Geliştirme Hizmetleri A.Ş. kurularak hizmete açıldı.

Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü'ndeki binasında faaliyetine başlayan ,
Konya Teknokent araştırma ve geliştirme yapacak girişimcilere önemli imkanlar ve destekler sağlayacak.
Teknokent'te, teknolojik araştırma ve geliştirme faaliyeti yapacak kuruluşlara yer kiralanmaya başlandı. Teknokent'e kabul edilen firmalar Selçuk Üniversitesinin araştırma ve geliştirme imkanları ile öğretim üyesi potansiyelinden yararlanabilecekler.
Teknokent'te faaliyet gösteren firmalara Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsa-mında bir çok muafiyet ve destek sağlanacak. Girişimciler Teknokent'te firmalarının şubesini açabileceği gibi Teknokent bünyesinde çalışmak üzere ARGE şirketlerini kurabilecek. Konya Teknokent'te KOBİ'lere inkübasyon ve ARGE desteği sağlamak amacıyla KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi-TEKMER kuruluyor.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TEKNOKENTİ Teknoloji üretiminin ekonomik ve askeri gücün temel bileşeni haline gelmesi ile birlikte ülkeler, teknoloji üretiminde önde olabilmek için farklı sanayi sektörlerinde çok sayıda Ar-Ge projesi ve yatırım yapmaya yönelmiş ve Ar-Ge üretim sistemlerini geliştirmeye başlamışlardır. Söz konusu sistemin en önemli unsuru, üniversite-sanayi işbirliğinin gerçeklestirildigi teknoparklar (Teknokentler) dir. Halen Türkiye'de 8 üniversite bünyesinde teknokent kurularak hizmete açılmıştır. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kanunu çerçevesinde kurulabilen
"Teknokentler"'in başlıca amaçları şunlardır: Bölgenin kuruluş amacı; üniversiteler, araştırma kurum ve kurulusları ile üretim sektörlerinin işbirliği sağlanarak, ülke sanayinin uluslararası rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması maksadıyla teknolojik bilgi üretmek, üründe ve üretim yöntemlerinde yenilik geliştirmek, ürün kalitesini veya standardını yükseltmek, tasarım kalitesini yükseltmek, verimliliğini artırmak, üretim maliyetini düşür-mek, teknolojik bilgiyi ticarileştirmek, teknoloji-yoğun üretim ve girişimciliği desteklemek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunu sağlamak,

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun kararları da dikkate alınarak teknoloji-yoğun alanlarda yatatırım olanakları yaratmak, araştırmacı ve vasıflı kişilere iş imkânı yaratmak, teknoloji transferine yardımcı olmak ve yüksek/ileri teknoloji sağlayacak yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandıracak,
Ar-Ge yeteneği ve geleneğine sahip uluslararası firmaların Bölgede Ar-Ge yapabilmeleri için teknolojik altyapıyı sağlamak-tır. Selçuk Üniversitesi Teknokenti Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde 462 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmaktadır
Teknokent'in kuruluşunu izleyen ilk 5 yıl içinde şirketlere tahsis edilecek Ar-Ge büroları idari ve sosyal tesisler dahil 21.000 m2'lik bir kapalı alan inşa edilecektir.

Teknopark binalarının tamamlanmasına kadar, Ar-Ge hizmetleri S.Ü. Rektörlüğü tarafından tahsis edilen 10.000 m2 lik kapalı alana sahip binada yürütülecektir. Ayrıca S.Ü.'nin 2770 öğretim elemanının en az yarısının bilgi birikimi, sanayi projelerine yol gösterici olabilecektir. Üniversitenin kütüphane dahil birçok alt yapısı Teknokentin hizmetine sunulmaktadır. İlk beş yıllık gelişme döneminde
Teknokentte toplam 200 Ar-Ge firmasının ortalama 5 Ar-Ge personeli istihdam etmesi dikkate alınırsa, 1000 nitelikli personele Araştırma imkânı verilmiş olacaktır.
S.Ü. Teknokentinin kurucu heyetinde Selçuk Üniversitesi ile Konya'nın en önemli odalarından olan Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve Konya Ticaret Borsası yer almaktadır.
Kurulacak Bölgede, küresel rekabette yer alabilecek ve ihracat odaklı ürünlere yönelik Ar-Ge yapabilecek ve belirtilen tabanda ürünler üretebilecek birimler yer alabilecektir. Birçok ana alanda faaliyetlerin yürütülmesi söz konusu olmakla birlikte, biyoteknoloji, makine sanayi, bilgisayar yazılımı ve kimya sanayi vs. dört ana alan lokomotif görevini yapacaklardır. Bunların her biriyle ilgili alt alanlar aşağıda ayrıca verilmiştir. I)

Biyoteknoloji - Ambalaj Sanayi - Dondurma Teknolojileri -
Hibrid Tohum ve Anaç Fidan Üretim Araştırmaları -
Genetik Mühendislik Uygulamaları - Tarım Ilaç Teknolojileri
Ileri Teknoloji Gübreleri - Biyodizel Üretim Çalısmaları -
Gıda Teknolojisi - Gıda Güvenliği II)
Makine Sanayi - Un ve Tarım Makineleri Sanayi - Otomotiv Endüstrisi ve Yan Sanayi -
Takım Tezgahları Sanayi - Endüstriyel Robot Geliştirilmesi III) Bilgisayar Yazılımı -
Endüstriyel Yazılım - Mobil Cihaz Yazılımı ve Geliştirilmesi - Akıllı Ev ve Ofis Cihazları -
Küçük Sanayi Sitelerinde ve Küçük Isletmelerde Etkin Bilişim Teknolojileri Kullanımı IV)
Kimya Sanayi - Proses Teknolojileri + Otomasyon Teknolojileri -
Proses Yenilebilirliği Teknokent, emek-yogun teknoloji ağırlıklı Konya Sanayi bilgi-yoğun teknoloji alanlarına kaydırılmasında önemli bir rol oynayacaktır.

Beklenen düzeyde Ar-Ge projelerinin üretilmesi halinde çok kısa bir süre zarfında Konya Sanayinde istihdam, üretim ve ihracat büyük boyutlara ulaşacak, küresel ticari rekabette önemli bir avantaj elde edilecektir. Ayrıca uluslar arası şirketlerle işbirliğine gidilmesi mümkün olabilecektir. Teknoparkta Ar-Ge projesini tamamladıktan sonra tesisini kurarak üretim yapan firmalar; 5 yıl (Bazı sektörlerde Bakanlar Kurulu Kararı ile 10 yıl) süre ile Gelirler ve Kurumlar Vergisinden muaf olacaktır. Bu muafiyet Devletin Ar-Ge desteği olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca, Ar-Ge personeli de belirtilen vergilerden muaf tutulacaktır. Belirtilen vergi kolaylığı Ar-Ge yapan şirkete maliyet ve satış bağlamında küçümsenmeyecek bir avantaj sağlayacaktır. Teknokent Sanayi kesimine teknoloji üretil-mesi yanısıra, yeni girişimciler yaratacaktır. Özellikle üniversiteden yeni mezun gençler, birkaç arkadaşı ile birlikte sunacağı Ar-Ge projesinin kabul edilmesi halinde birkaç yıl içinde tamamlayacağı projesini üretim alanında uygulamaya sokarak girişimci hüviyetini kazanacaklardır. Bu durum gençlerimizin önündeki en büyük fırsat olarak değerlendirilmelidir.
Konya Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Fatih M. BotsalıTEKNOKENT YÜZYILIN KENTİ OLACAKKonya sanayisinin gelişmesine, kalkınmasına teknolojik alanda ilerlemesine, önümüzdeki yıllarda sürekli değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için yeni üretim , tasarım ve planlar yapmak için yoğun bir çalışma başlattıklarını belirten Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Şirketi Konya Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Fatih M. Botsalı çalışmaları hakkında Yeni İpek Yolu Dergisi'ne bilgi verdi. Botsalı yoğun bir çalışma başlattıklarını belirterek şunları söyledi.

"Gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeler, teknolojik gelişmeyi hızlandırmak amacıyla üniversite sanayi işbirliğini dayanan teknopark modeline büyük önem veriyor. Teknoparklar, her ülkede farklı isimle anılıyor. Bilim parkı, endüstri parkı, teknokent, teknopolis, araştırma parkı kullanılan isimlerden bazıları. 4691 Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu, teknoparklar için Teknoloji Geliştirme Bölgesi ismini kullanıyor.
California'daki Silikon Vadisi dünyada kurulan ilk teknopark. ABD bilgisayar teknolojisi alanındaki üstünlüğünü Silikon Vadisinde geliştirilen ürünler ve teknolojiye borçlu. Fransız sanayisi, oluşturduğu katma değerin %24'ünü ülkedeki çok sayıda teknoparktan sadece Sophia Antipolis teknoparkına borçlu. Teknoparklarda üretilen teknoloji doğrudan ihraç edilebiliyor. Bu yönüyle teknoparklar önemli bir ihracat potan-siyeli oluşturuyor.
İngiltere, İrlanda, Finlandiya, Japonya, Çin, Hindistan, Kore, İsrail gibi ülkeler kurdukları teknoparklarla teknoloji üretimi konusunda önemli başarılar sağladı. Teknopark modelinin ülkemizde uygulanması amacıyla 2001 yılında 4691 sayılı kanun çıkarıldı.

Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin amacı: yeni teknolojiler geliştirmek, kullanılmakta olan mevcut teknolojileri iyileştirmek, yeni ürünler geliştirmek, mevcut ürünleri iyileştirmek için yapılacak araştırma geliştirme çalışmalarına destek sağlamak, ileri teknoloji konularında yapılacak yatırımları desteklemek. Sanayi ve hizmet sektörü kuruluşları gerçekleştirmek istediği AR-GE projelerini Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici şirketine sunuyor.
Yönetici şirket, projenin AR-GE unsuru içerip içermediğini, ülke ekonomisine katma değer sağlama potansiyelini, teklif eden kuruluşun projeyi gerçekleştirme yeteneğini değerlen-direrek uygun gördüğü kuruluşları Teknoloji Geliştirme Bölgesine kabul ediyor. Bölgeye kabul edilen kuruluşlara istediği miktarda ofis veya atölye alanı sağlanıyor. Teknokente kabul edilen kuruluşlar yönetici şirket ile bir kira sözleşmesi imzalayarak faaliyetlerine başlıyor. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin en önemli özelliği üniversitelerin yakınında kurulması.
Bu sayede üniversitelerin nitelikli araştırmacı ve altyapı potansiyeli, teknoloji geliştirmek amacıyla kullanılıyor, bölgede üretilen bilgi teknolojiye dönüştürülerek sanayi ve hizmet sektörünün hizmetine sunuluyor. Sanayi ve hizmet sektörü teknoparklarda geliştirilen ürünler ve teknolojileri ticarileştirerek ülkeye katma değer sağlama fonksiyonunun yanı sıra bölgede AR-GE çalışması yürüten firmaların uluslararası piyasalarda yüksek rekabet gücüne sahip olmasını sağlıyor.

Sözün kısası teknoparklar, teknolojinin üretildiği bilgi üsleridir. Bakanlar Kurulu kararıyla ülkemizde 16 Teknoloji Geliştirme Bölgesi kuruldu. Bu bölgelerden halen sekizi faaliyetlerine başlamış durumda.
Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi bunlardan birisi. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, serbest bölgeler gibi Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenmiş sınırlar içindeki alanlarda faaliyet gösteriyor, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde araştırma ve geliştirme yapan kuruluşlara önemli muafiyet ve destekler sağlanıyor.
Bu bölgelerde yapılan AR-GE çalışmalarından elde edilen gelir 10 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisinden muaf. Bazı sektörler için KDV muafiyeti de sağlanıyor.
Bölgede yer alan şirketlerde çalışan personel de gelir vergisinden muaf. Bölgede yer alan kuruluşlar, ARGE faaliyetlerinde üniversite öğretim üyelerini çalıştırabiliyor. Bölgede yabancı araştırmacı da çalıştırılabiliyor. Üniversite öğretim üyeleri, bölgede kendi şirketlerini kurarak araştırma çalışmalarında elde ettikleri sonuçları teknolojiye dönüştürerek ticarileştirebiliyor.

Bunlar, 4691 sayılı yasa ile tanınan başlıca destekler. Ancak, destekler bunlarla sınırlı değil. Konya Teknokent A.Ş., Teknokentte yer alan kuruluşların AR-GE desteklerinden yararlanabilmesi konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. Yönetici şirket, girişimcilere hukuki konularda, patent, endüstriyel tasarım, sınai mülkiyet hakları konularında da danışmanlık hizmeti veriyor. Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, çok farklı konularda faaliyet gösteren sanayi ve hizmet sektörü kuruluşlarının yer aldığı, tarımsal ve sınai faaliyetelerin yoğun olduğu bir bölgede yer almakta.
Bu özelliğiyle bölgenin çok kısa zamanda önemli bir teknoloji üretim üssü haline gelmesini bekliyoruz. Teknokentimizin öncelik verdiği alanlar: maki-ne, elektrik, elektronik, bilgisayar, tarım, biyo-teknoloji, ****lurji ve ileri malzemeler, kimya ve proses teknolojileri, gıda, ileri malzemeler, savunma sanayii. Selçuk Üniversitesi, mevcut nitelikli araştırmacı potansiyelini ve mevcut laboratuarları ve diğer altyapı imkanlarını Teknokent'te yer alan kuruluşların hizmetine sunuyor.

Konya Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası bölgenin çalışması için her türlü desteği sağlıyor. Politikacılar ve bürokratların Konya Teknokent'e büyük önem verdiğini görüyoruz. Sanayici ve işadamlarımızı Tekno-park'ta yer alma konusunda oldukça heyecanlı görüyoruz.
Devletimiz, Teknoparklarda yer alan kuruluşlara önemli destekler ve muafiyetler sağlıyor.
Konya, bir sinerji yakaladı. Bu olumlu unsurları değerlendirebildiğimiz takdirde, Konya'daki sanayi ve hizmet sektörü kuruluş-larının büyümesi, gelişmesi, ihracatının artması, rekabet gücünün gelişmesi konularında önemli ilerlemeler kaydedilecek.

Ülkemizdeki bir çok şehirdeki girişimciler Teknokentimizde yer almak niyetinde. Teknokentimize müracaat eden kuruluşlar arasında, bir ABD firmasının ortaklığıyla kurulmuş olan şirket de bulunmakta. 2005 yılı sonuna kadar Teknokentte yer kira-layan firma sayısının 50'yi aşacağını bekliyoruz. Teknokentimizin mevcut binası kısa zamanda ihtiyaçlara cevap veremeyecek. Bu nedenle, en kısa zamanda Milli Emlak Genel Müdürlüğünün Konya Teknokent adına tahsis ettiği Hilton Oteli yanındaki 800 dönümlük arazimizde bir bilim kenti oluşturmak amacıyla projelendirme çalışmalarımızı başlattık.
Teknokentte yer almak isteyen, Teknokentimiz hakkında bilgi almak isteyen kişi ve kuruluşlar adresindeki web sayfamızdan bilgi alabilirler. Önümüzdeki günlerde Teknokentimizin tanıtımı konusunda çok sayıda tanıtım programı düzenleyeceğiz.
Teknokentimiz hakkında bilgi almak isteyen kişi ve kuruluşlar, hiç tereddüt etmeden bizlere müracaat edebilirler. Kendi teknolojisini üretmek, teknolojisini yenilemek, yeni ürünler üretmek, ürünlerini geliştirmek isteyen kişi ve kuruluşları bilgilendirmekten onur duyacağımızı,
Teknokentimizin öngörülen amaçlarına ulaşması için tüm gücümüzle çalışmamız gerektiğinin ulusal bir görevimiz olduğu bilinciyle sanayici ve iş adamlarımızın müracaatlarını bekliyoruz. "dedi.
TEKNOPARKLARBölgesel ve küresel ekonomik toplulukların oluşturulmaya başlanıldığı bir dönemde küresel rekabetin ön kulvarında yer alabilmenin ön şartı haline gelen daha fazla Ar-Ge üretimin her yönü ile arttırılması yönündeki çalışmalar giderek hız kazanmaktadır. Ülkelerin her türlü iç potansiyelleri ile ortak ülkelerin benzer potansiyelleri birleştirilerek daha büyük ekonomik güçlerin doğmasına zemin hazırlanmaktadır.

Dünyadaki bu gelişme eğilimi çerçevesinde, kendi Milli Kaynaklarımızın bu yönde daha verimli kullanılması, üniversitelerimizde 27.500'i öğretim üyesi olmak üzere toplam 73.000 kişiyi bulan öğretim eleman kitlesinden yeterince yararlanılması ve genç dinamik nüfusun yeni teknoloji alanlarına yönlendirilmesi;
Türkiye'nin ekonomik gelişmesine yeni bir çehre kazandıracaktır.
Bu güne kadar üniversitelerle yeterince sanayi işbirliğinin kurulmaması; yaygın biçimde lisanslı üretime gidilmesine veya teknoloji transferi süreci kullanılmasına yol açmıştır. Bu tehlikeli gidişe son vermek ve Bilişim teknolojilerinin üretimin temel dinamiği haline gelmesinin yarattığı yeni ekonomik şartlara uymak zorunluluğunun anlaşılması üzerine son on yılda
Üniversite-Sanayi Işbirliği'ne ivme kazandıracak kuruluşların yaygınlaştırılma gayretlerinin başlaması, her iki kesimin birbirine daha fazla güvenmelerinin anlaşılması, sanayi kesiminin bugünkü şartlarda özgün teknoloji üretemediği takdirde satın alma yoluyla bu ihtiyacını karsılayamayacağını anlaması ve DPT Sekizinci Beş Yıllık Planına giren "Milli Yenilik (Inovasyon) Sistemimizin" kurulması yönündeki gayretlerin sürmesi; güçlü bir Türk Ar-Ge sisteminin oluşturulması için umut verici gelişmelerdir.

21. Yüzyıla gelinceye kadar sanayileşme alanında başlayan yarışın boyutları bu gün daha da artmıstır. Zira bu yüzyılın temel niteliği zengin bilgi yoğunluğuna sahip teknolojilerin hayatın neredeyse tüm alanlarına hakim olma-sıdır. Bu noktadan hareketle tüm sanayi odakları çagın temel ekonomik unsurunu göz önünde tutarak Araştırma - Geliştirme ( Ar - Ge ) faaliyetlerine hız verecek organizasyonlar kurmaya başlamışlar ve bunların sayısını son yıllarda daha da artırmışlardır.

Tüm gelişmiş ülkelerde Üniversite sanayi işbirliğinin gerçekleştirildiği ve ileri düzeyde Ar - Ge üretiminin yapıldığı en önemli mekânların başında Teknoparklar gelmektedir. Dünyanın en önde gelen Teknoparklarından birisi de Kaliforniya'daki Silikon Vadisi'dir. Araştırma ve eğitim standartları çok yüksek olan Berkeley ve Stanford Üniversiteleri ile Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü arasında yer alan ve öteki üniversitelerle kamu araştırma kurumlarından da destek alan bu teknoparkta, 5000 civarında bilişim sektörü ağırlıklı Ar-Ge şirketi faaliyet göstermektedir. Öte yandan, bu ülkede üniversite öğretim üyelerine AR-GE kurma ve belirli sürelerle sanayide çalışma izni verildiğinden Sandiego Üniversitesi (Kaliforniya) Kampüs'ünde olduğu gibi binlerce yeni Ar-Ge şirketi doğmustur.

Türkiye'ye Teknopark olgusu gecikmeli olarak girmiştir. ABD ve Ingiltere'de ilk Teknoparklar 1960'li ve 1970'li yıllarda kurulmuş, bilahare bunların kapasiteleri artırıldığı gibi sayıları da artmıştır.
Türkiye'de 2001 yılında yürürlüğe sokulan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'na göre bir kamu araştırma kurumu veya üniversite kampüsünde kamu desteğinde yeni teknolojileri yaratacak projelerin yürütül-mesi mümkün olmaktadır.

Bu kanun çerçeve-sinde ODTÜ, HACETTEPE, KOCAELI, ESKISEHIR, IZMIR, ITÜ, YTÜ, TÜBITAK-MAM, BILKENT ve GOSB (Gebze) Teknoparkları hizmete sokulmuştur. Ayrıca, bir çok üniversite teknopark kurma girişimlerini sürdürmektedir. Bölgenin kuruluş amacı; üniversiteler, arastırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörlerinin işbirliği sağlanarak, ülke sanayisinin uluslar-arası rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması amacıyla teknolojik bilgi üretmek, üründe ve üretim yöntemlerinde yenilik geliştirmek, ürün kalitesini veya standardını yükseltmek, tasarım kalitesini yükseltmek, verimliliği artırmak, üretim maliyetlerini düşürmek, teknolojik bilgiyi ticarileştirmek, teknoloji yoğun üretim ve girisimciliği desteklemek,
Küçük ve Orta Boy Işletmelerin (Kobilerin) yeni ve ileri teknolojilere uyumunu sağlamak, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun (BTYK) kararları da dikkate alınarak teknoloji-yoğun alanlarda yatırım, araştırmacı ve vasıflı kişilere iş imkânları yaratmak, teknoloji transferlerine yardımcı olmak ve yüksek/ileri teknoloji sağlayacak yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandıracak,
AR-GE yeteneği ve geleneğine sahip uluslararası firmaların Bölgede AR-GE yapabilmeleri için gerekli teknolojik altyapıyı sağlamaktır.
ww.uydulife.tv

sansar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)